Najčešće greške prilikom međunarodnih selidbi i kako ih izbeći 

Najčešće greške prilikom međunarodnih selidbi i kako ih izbeći

  • Početna
  • Blogovi
  • Najčešće greške prilikom međunarodnih selidbi i kako ih izbeći
Najčešće greške prilikom međunarodnih selidbi i kako ih izbeći

Najčešće greške prilikom međunarodnih selidbi i kako ih izbeći

Selidba u drugu državu je veliki korak za svakog pojedinca, korak koji može da bude veoma uzbudljiv, pun radosti, nade i optimizma, ali istovremeno i pun neočekivanih prepreka i mogućih grešaka. Ovaj tekst govori o tome koje su najčešće greške prilikom međunarodnih selidbi i kako ih izbeći?

 

A koje su to najčešće greške prilikom međunarodnih selidbi?

Prilikom selidbe u inostranstvo mogu da se dese mnoge greške, ali mi smo izdvojili 6 najvećih i najčešćih. Pa da krenemo…

 

1. Loše planiranje i preveliko oslanjanje na improvizaciju

Najveća greška kod svakog malo većeg projekta je loše i nedovoljno ozbiljno planiranje, a međunarodna selidba zahteva itekako veliku organizaciju. Ne selite se sa Mirijeva na Karaburmu, kada je dovoljno okupiti nekoliko rođaka i prijatelja i uz par piva, roštilj i dva malo veća automobila obaviti posao za jedno popodne. Sada je sve drugačije, vi prelazite granice, i okrećete novu životnu stranicu. Više ne smete da improvizujete i da dozvolite sebi ni najmanju grešku koja će vas odvesti u komplikacije i haos.

Sa planiranjem svoje internacionalne selidbe treba da počnete i nekoliko meseci unapred. Nikad nije prerano. Napravite detaljan plan sa svim fazama, rokovima i prioritetima. Sve stavite na papir, ne preskačite korake i poštujte rokove. Pratite napredak, i po potrebi prilagođavajte plan. A da bi vaš plan bio nepogrešiv i temeljan, prethodno se dobro inforimišite.

 

2. Loše pakovanje stvari

Još jedna velika greška prilikom međunarodnih selidbi je nepravilno pakovanje stvari. Da vas ponovo vratimo na činjenicu da se selite u drugu državu i da treba da pređete jednu ili nekoliko granica. A to znači da će vaše stvari biti pregledane, i da će morati da budu spakovane u skladu sa propisima i normama koje tamo važe. 

Sada ne možete iz lokalnog diskonta da uzmete poluraspadnute kutije i da u njih natrpate svoje stvari. Morate da uložite u kvalitetne materijale za pakovanje. Veoma je važno i to da kutije budu pravilno obeležene. Ne verujemo da želite da carinik počne da se raspituje i pretura i po vašim stvarima a vi ne znate gde se šta nalazi.

Kvalitetne kutije su važne i zbog transporta. Korišćenje nekvalitetnog materijala za pakovanje ili nepravilno pakovanje osetljivih predmeta može da dovede do oštećenja tokom dugih vožnji.

Za kraj ovog dela, jedan bonus savet: dobro razmislite šta ćete sve poneti. Znamo da je lako vezati se za stvari, ali možda je ipak bolje da nešto i kupite u vašoj novoj domovini.

 

Izvor  slike:  Andrew Butler Unsplash.com


3. Nepotpuna ili pogrešna dokumentacija

Deluje kako početnička greška, ali iskustvo carinika govori u prilog tome da se veoma često dešava da ljudi zaborave neophodna dokumenta (vize, pasoše, radne dozvole, zdravstvena i ostala osiguranja, prevode dokumenata, carinske deklaracije, itd). A to po pravilu uzrokuje zastoje, kašnjenja, a ne tako retko i vraćanja sa granice.

Da biste izbegli ovakve neprijatne situacije (koje će između ostalog da vas udare i po džepu) pratite sledeće korake:

  • prethodno istražite carinska pravila, pravne regulative, koja dokumenta su vam potrebna;
  • proverite šta je dozvoljeno uneti u zemlju, kako ne bi došlo do zaplene stvari;
  • napravite spisak svih potrebnih papira;
  • obratite pažnju na rokove za dobijanje dokumenata kako ne biste prekasno krenuli u procedure za “vađenje” pasoša, viza, izvoda za državljanstvo, itd;
  • proverite datume važenja pasoša i tačnost unetih podataka u carinskoj deklaraciji;
  • prevedite dokumentaciju kod sudskog prevodioca;
  • napravite nekoliko kopija svih dokumenata, čak i onih za koje smatrate da nisu potrebni jer - nikad se ne zna;
  • dokumenti neka vam budu pri ruci, a ne zatureni u nekoj kutiji ili torbi.

Dokumenti ne smeju da budu netačni i nepotpuni. Živimo u vremenima kada se na imigrante gleda popreko i sa nepoverenjem. Samo jedan pogrešan papir može da dovede do zadržavanja na granici, pa i do odbijanja ulaska u zemlju.

 

4. Loša kalkulacija troškova

Verovano već znate, međunarodne selidbe nisu nimalo jeftine. Svako potcenjivanje troškova može da vodi do finansijskog stresa (u najboljem slučaju), bankrota i otkazivanja selidbe. Transportni troškovi, carine i razne dodatne takse često iznenade ljude. Može se pojaviti i potreba da se plati privremeno skladištenje stvari i naknade za hitne i nepredviđene situacije-

Kako izbeći ovu grešku? Tako što ćete izračunati detaljan budžet i na vreme obezbediti potrebna sredstva. I onda na tu sumu dodati još novca kao rezervu. Ukoiko za selidbu angažujete agenciju, tražite od njih što detaljniju ponudu i razradu troškova.

 

Izvor slike: HiveBoxx Unsplash.com

5. Nedovoljno poznavanje destinacije

Kada ste već rešili da emigrirate, onda se upoznajte se sa novom državom. Osim najosnovnije informacija kao što su ime glavnog grada, koliki je životni standard, koliko košta hrana na pijaci i piće u pabu, kakva je klima, treba istražiti zakone i propise (posebno one vezane za vize, radne dozvole i carine), kakva su pravila za ulazak, i slično. Situacija nije ista u Španiji, Kanadi ili Crnoj Gori).

Pre kretanja na put emocionalno se pripremite, naučite jezik i upoznajte se sa najvažnijim običajima. Ostanite u kontaktu sa porodicom i prijateljima, ali potrudite se i da upoznate nove prijatelje. Pristupite otvorenog uma i budite spremni na prilagođavanje novoj sredini. U protivnom patićete od konstatnog stresa, nostalgije i osećaja izolacije.

 

6. Pogrešan izbor agencije za selidbe

Stigli smo skoro do kraja i vama je već jasno da su međunarodne selidbe komplikovane, i da je lako napraviti grešku.

Ipak, postoji lakši način, a to je angažovanje specijalizovane agencije koja ima potrebno iskustvo, znanje i opremu za izvođenje međunarodnih selidbi. Ali postavlja se pitanje, koju? Ima toliko agencija, i da li su sve dobre?

Naravno da nisu i tu treba dobro da pazite. Neprofesionalne agencije mogu da vam upropaste selidbu, da dođe do kašnjenja, da vam oštete stvari, da stvore probleme umesto da ih reše, jednom rečju - da vas dovedu do “ludila”.

Pa kako da odaberete kvalitetnu i pouzdanu firmu? Tako što ćete istražiti tržište, proveriti reputaciju svake agencije, zatražiti preporuke od prijatelja i poznanika, i pročitati recenzije i iskustva prethodnih korisnika. Za to možete da koristite internet, društvene mreže, forume, i da se konsultujete sa našim iseljenicima.  

 

Završne misli...

Međunarodne selidbe su vaš ogroman korak u nešto novo i nepoznato. Shvatite ih i prisupite im kao da se radi o velikom projektu koji zahteva preciznu organizaciju, planiranje, istraživanje i egzekuciju. Kao i kod svakog projekta greške su moguće i treba ih svesti na minimum. Samo tako će vaše novo poglavlje života biti lakše i uspešnije.

A kada počnete da “guglate” i tražite profesionalnu i pouzdanu agenciju za međunarodne selidbe sa kojom neće biti grešaka, jedno ime će se sasvim sigurno pojaviti u pretrazi – Pro Move.

Mi smo firma sa višegodišnjim iskustvom, besprekornim renomeom, svojim klijentima smo na raspolaganju 24/7 preko cele godine.

Naš broj telefona je:

+381 69 699 369

Pozovite odmah i zatražite besplatnu procenu vaše selidbe!

  

Izvor naslovne slike: Michal Balog Unsplash.com

 

Vaše povratne informacije nam mnogo znače.
Molimo Vas
da kliknete na ikonicu koja odražava Vaš nivo satisfakcije posle pročitanog teksta.

Kako ste ocenili ovaj tekst?

4 ★

1 recenzija

IMATE DODATNA PITANJA ZA
MEDJUNARODNE SELIDBE ILI SELIDBE U BEOGRADU?

Ako imate dodatna pitanja vezano za medjunarodne selidbe, selidbe u Beogradu ili neku od nasih usluga budite slobodni da nas kontaktirate 24 sata dnevno, svih 365 dana u godini.

PROMOVE & SVETSKE ASOCIJACIJE

Kompanija ProMove iz Beograda, koja je specijalizovana za medjunarodne selidbe, selidbe u Beogradu i sve ostale vrste selidbi, je član svetskih asocijacija, što je još jedan od pokazatelja kvaliteta naših usluga.

Asocijacija 1
Asocijacija 2
Asocijacija 3


Copyright 2022. Medjunarodneselidbe. Web i SEO optimizacija Tesha Design